Порятунок молочної галузі. Стратегія розвитку на ближчі 10 років

Молочна галузь України перебуває в кризовому стані. Цю тему активно обговорюють провідні експерти галузі, озвучують авторитетні видання та інтернет-новини. Ми дуже часто читаємо заголовки про те, що поголів’я ВРХ в Україні скорочується, зменшується кількість виробленого молока, а імпорт з кожним роком зростає. Така ситуація вимагає серйозних рішень та активних дій. Компанія «Молоко Вітчизни» підтримує усі можливі ініціативи для розвитку галузі. Сьогодні розглянемо стратегію розвитку молочного сектору України на ближчі 10 років, представлену 25 вересня 2020 року на Всеукраїнському молочному форумі. Учасники цього заходу мали можливість обговорити найактуальніші теми молочної галузі  — як зберегти українське тваринництво, як захистити внутрішній ринок від імпортної продукції, яка державна підтримка необхідна для розвитку галузі. Серед учасників представники Кабміну, провідні учасники молочного ринку та рітейлу. Отже, запитання, відповіді, думки експертів, прогнози, пропозиції, шляхи виходу з кризи – читайте у сьогоднішній статті.

Як зауважила Ганна Лавренюк, віцепрезидент Асоціації виробників молока (АВМ), під час Всеукраїнського молочного форуму-2020, цього року маржинальність виробництва молока впала до 17%, тоді як, наприклад, в жовтні-листопаді 2019 р. цей показник становив 30-49% (в залежності від категорії господарства). За її словами, собівартість виробництва молока буде і далі зростати. У першому півріччі 2020 р. на переробку в Україні надійшло 1,8 млн т молока, що на 7,1% менше за аналогічний період 2019 р. При цьому, постачання молока від промислових підприємств збільшилося на 0,8%, а від населення — впало на 15,6%.

Рис. 1 – Виробництва молока в Україні господарствами усіх форм власності, тис. т.

За дев’ять місяців 2020 року виробництво молока в Україні скоротилося на 4%, (-302,7 тис. т) в порівнянні з відповідним періодом минулого року — до 7,272 млн. т.

Рис.2 – Виробництво молока у домогосподарствах, тис. т.

Рис.3 – Виробництво молока с-г підприємствами, тис. т.

Проте ключовим для молочного скотарства як бізнесу залишається питання не надоєного молока, а рентабельності, яку дає це молоко. Можна кожен день з однієї корови доїти багато, але не мати рентабельності через великі витрати на корми. До речі, серед чинників, які вплинули на виробництво молока протягом трьох кварталів 2020 р., крім зменшення чисельності поголів’я слід виділити і аномальну спеку, яка прямо впливала на продуктивність та опосередковано через низьку якість кормів.

Проблемних питань досить багато. Наразі необхідно знайти можливі варіанти їх рішення. Як зазначив Вадим Чагаровський, голова спілки молочних підприємств України, на Всеукраїнському молочному форумі, потрібно створити програму розвитку галузі. Державна підтримка сектору зменшилась у 2 рази — маємо 4 млрд грн. Розуміємо, що існуючої законодавчої бази для ефективного ведення молочного скотарства та розвитку молочної переробки недостатньо. Розглянемо показники молочної галузі за останні 30 років:

Табл. 1 – Основні показники молочної галузі в Україні на 01.01.2020 р.

Із таблиці видно, що показники по всіх пунктах зменшились у декілька разів. Тому виникає необхідність згуртування всіх галузевих об’єднань для підготовки реалістичної та дієвої Національної програми розвитку молочного скотарства та переробної галузі на 2021-2030 рр. На форумі Вадим Чагаровський запропонував уряду низку кроків на підтримку галузі. Серед них: запровадити субсидування експорту шляхом виділення дотацій на 1 т сухого знежиреного молока на рівні 300 дол. та водночас виділити із держбюджету 3 млн дол. на підтримку експорту. У своїй презентації він навів такі цифри: на Національну програму розвитку молочного скотарства та переробної галузі на 2021−2030 рр. потрібно 90 млрд грн протягом 10 років (9 млрд грн. щороку, з них 50% — держпідтримка). Згідно розрахунків Rabobank, для збільшення виробництва і переробки 1 млн т молока потрібно інвестувати 750 млн євро. Україні потрібно збільшити виробництво на 4 млн т молока. В перерахунку євро до гривні — маємо 9 млрд грн на рік.

За словами голови ради директорів Спілки молочних підприємств України важливою передумовою розвитку галузі є створення Національного Комітету порятунку молочної галузі (НКПМГ), метою якого є об’єднання зусиль професійних організацій для подолання кризи в молочній галузі та забезпечення сталого розвитку молочної індустрії.

Таким є погляд професіоналів на молочну галузь і ряд кроків, які необхідно здійснити. Компанія «Молоко Вітчизни» всіляко підтримує та вболіває за розвиток молочного сектору України, тому єднаємося, працюємо, досягаємо результатів!

До речі, до реалізації цих кроків три молочні асоціації приступили прямо на Всеукраїнському молочному форумі та підписали меморандум «Про створення Національного комітету для порятунку молочної галузі». До комітету увійшли Асоціація виробників молока, Українська кооперативна федерація та Спілка молочних підприємств України. Комітет — це громадське формування, яке не має юридичного статусу, воно покликане опікуватися головними напрямками і проблемами на шляху розвитку молочної галузі в Україні. Головними завданнями комітету визначено: участь у спільній розробці проектів; поширення інформації про діяльність комітету; звернення з пропозиціями до органів державної влади та ін.

Таким чином, до 2030 року згідно концепції розвитку українська молочна галузь повинна вийти на новий рівень та досягти значних результатів – вважають експерти:

Як бачимо, працювати є над чим, попереду великий шлях, наша компанія «Молоко Вітчизни» завжди підтримує усі можливості для розвитку, ми не боїмося викликів та складних завдань, зробимо все від нас залежне для розвитку молочного сектору. Віримо в нашу країну, в наших людей та великі можливості молочної галузі України!

Джерело:

MilkUA.info ;

Презентація Вадима Чагаровського, голови ради директорів Спілки молочних підприємств України.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Залишайтеся в курсі останніх новин компанії "Молоко Вітчизни"

Ми повідомимо про останні події та нові пропозиції для вас

* надсилаючи дану форму, я надаю згоду на обробку моїх персональних даних.