
Українська земля завжди славилася своєю родючістю, а українські чорноземи небезпідставно вважаються одними з найкращих у світі. Безкраї поля та золотисті степи зачаровують погляд кожного перехожого, але чи буде так завжди? Відповідь на поверхні, адже вже давно не секрет, що українські аграрії для підвищення врожайності використовують велику кількість добрив на хімічній основі, які можуть в довготривалій перспективі призвести до виснаження родючого шару грунту. Але не все так песимістично, адже сьогодні органічні добрива можуть скласти серйозну конкуренцію добривам на хімічній основі.
Новаторами у виробництві органічного добрива стало товариство з обмеженою відповідальністю «Молоко Вітчизни», яке вже більше року виготовляє на власних потужностях високоякісне органічне добриво «Органік Компост». Сировиною для виробництва слугує гній, що утворюється в результаті розведення великої рогатої худоби на власних фермах. Добриво отримується шляхом компостування, а кожний етап суворо контролюється. Отримане органічне добриво збалансоване за вмістом поживних елементів і може слугувати в якості альтернативних джерел необхідних елементів живлення рослин для успішного ведення сільського господарства. Однак постає питання: «Чи можна вважати органічні добрива рівнозначною альтернативою мінеральним? Чи дасть їх застосування можливість одержувати стабільні врожаї?».
Органічним добривам належить значна роль у накопичені запасів гумусу, рівень якого при постійному використанні хімдобрив зменшується. Фактично гумус є енергетичною базою біологічних процесів, що відбуваються в ґрунтах, джерелом доступних для рослин мікро та макроелементів, фізіологічно активних речовин. У гумусі міститься близько 80% всіх запасів азоту та 40 % фосфору. Вміст в ґрунті гумусу є одним з найважливіших чинників родючості ґрунту, оскільки від нього залежить створення водостійкої структури, поліпшення аерації, регулювання поживного режиму і фізичних властивостей ґрунту.
Впливу гумусу на показники родючості можна досягти лише завдяки його оптимальному вмісту в ґрунті. Без застосування органічних добрив його втрати щорічно можуть становити від 500 кг до 1000 кг на 1 гектар. Один із варіантів підвищення вмісту гумусу в ґрунті і отримання високих урожаїв – використання органічних добрив.
Компост є чудовим органічним добривом, яке містить ряд мікроелементів, важливих для живлення рослин.
Компост має максимальну ефективність, адже кожен елемент має органічне походження – така форма елементів живлення найбільш раціональна, а також має максимальне поглинання рослинами без втрат цих дорогоцінних елементів. Компост використовується рослинами не тільки в прямій дії першого року, його ефективність прослідковується і у післядії, на 2 та 3 рік після внесення. Доступність засвоювання поживних речовин з компосту має пролонговану дію, а ефективність – протягом трьох років.
Компост в системі удобрення найдоцільніше вносити під кукурудзу на зерно і на силос, соняшник, ріпак та сою. Під зернові культури (пшениця озима, ячмінь, жито) краще вносити обережно і чітко контролювати норму, оскільки це повинно бути агрономічно і економічно доцільно. Високі дози можуть призвести до вилягання посівів.
Ще однією значною перевагою органічного добрива «Органік компост» є економічність у застосуванні. Проведені дослідження показали, що використання компосту на 15% економічно вигідніше за хімічні аналоги, що дозволяє не лише накопичити в ґрунтах гумус та повний комплекс мікро та макроелементів, а й заощадити кошти.