«Розумна» бирка

ТОВ «Молоко Вітчизни» активно впроваджує сучасні технології та інновації в управління фермою. Сьогодні розповідаємо про систему  моніторингу стада SMARTBOW. Наш досвід, перші кроки та перші результати. Читайте далі.

Чому бирка?

Близько 15 років тому вчені довели залежність коливання вуха від стану та здоров’я тварини. Один з найважливіших індикаторів загального стану і здоров’я жуйних — румінація. Коли вона є, вухо завжди рухатиметься. Саме тому сенсор у вушній бирці найкраще сприймає і «розуміє» мову рухів тварини.

Крім того, як і в людей, у тварин розрізняють різні типи темпераменту. Це означає, що нормальна активність однієї корови не завжди така ж, як нормальна активність іншої, і загальні усереднені стандарти не однаково всім підходять. Тож сенсор має з’ясувати параметри нормальності кожної окремо взятої тварини, щоб у подальшому, орієнтуючись на них, робити висновки і сигналізувати про відхилення.

Система моніторингу стада SMARTBOW, що включає вушні бирки, роутери та сервер і передає інформацію на персональний комп’ютер, телефон чи планшет, дозволяє стежити за здоров’ям тварин, визначати місце їх знаходження і точно виявляти охоту (схема 1).

Схема 1. Принцип роботи системи моніторингу стада

Нові можливості

Сьогодні ринок пропонує виробникам молока цілу низку сучасних інструментів для полегшення роботи і прийняття ефективних рішень. Наприкінці грудня 2019-го на одному з трьох молочних комплексів компанії встановили автоматизовану систему моніторингу стада SMARTBOW.

«Ця програма, або, іншими словами, «розумна» бирка чи штучний інтелект, виконує свої унікальні завдання. Вона фіксує рухи тварини, аналізує їх і в разі відхилення від норми сигналізує про проблему. Вона генерує  інформацію як по окремих тваринах, так і по групах та стаду в цілому.

Одразу після встановлення програма впродовж місяця налаштовувалась і вивчала кожну тварину та особливості її поведінки. Ще на етапі адаптації вона сигналізувала про проблемних тварин, але працювала з похибками. Зараз вона не помиляється. Завдяки їй стежимо за станом здоров’я худоби, виявляємо  хвороби на ранніх стадіях, до появи клінічних ознак, точно визначаємо охоту, контролюємо комфорт та переміщення тварин у  реальному часі. Крім того, SMARTBOW синхронізується з  UNIFORM-AGRI.

Новий продукт було вирішено протестувати в умовах найсучаснішого з точки зору технології виробничого майданчика в Тернівці (Конотопський р-н). Тут нараховується 600 фуражних корів, бирки встановлено на 1000 тварин включно з нетелями й телицями. Телиць биркують при досягненні парувального віку — в 11-12 місяців, заздалегідь до очікуваного ШО. Бирку знімають, лише коли тварина вибуває зі стада.

Розгляньмо детальніше, як працює система моніторингу.

Румінація

Функція «Румінація» дає можливість побачити, скільки жувальних рухів зробила тварина за будь-який обраний період — за 24 години, наприклад, чи 7 або 14 днів (скриншот 1 і 2). Маючи можливість спостерігати за динамікою румінації,  можна зокрема побачити, як новий раціон впливає на жування, а відповідно, і на здоров’я худоби.

«Коли програма виявляє тварин, що мають проблеми з румінацією,  найперше, що роблю, — проводжу їх клінічний огляд: вимірюю температуру, слухаю, оглядаю зовні  і з’ясовую стан слизових. Встановлюю, хвора тварина чи ні, — пояснює головний ветлікар МТФ Артем. — Буває, що програма вказує на корову, яка на вигляд абсолютно здорова й не має жодних клінічних ознак нездужання, але через день-два, як правило, захворює. Сьогодні у нас є можливість завчасно почати лікування протизапальними засобами або відвернути розвиток хвороби через підтримувальну терапію, давши вітаміни».

Скриншот 1. Моніторинг румінації

Скриншот 2. Моніторинг румінації

Охота

«Кожна тварина приходить в охоту, але в кожної різний її перебіг, як видно зі скриншотів 3 і 4, — наголошує фахівець. — До того, як почали використовувати програму, застосовували стандартні процедури ШО: чекаємо 12 годин від початку охоти й осіменяємо. Програма перевернула все з ніг на голову, чи, вірніше, навпаки — поставила з голови на ноги. У високопродуктивних корів охота зміщується. SMARTBOW аналізує активність тварини й визначає оптимальний час для осіменіння, і завдяки цьому ми змогли запліднити корів, з якими раніше були проблеми».

Скриншот 3. Моніторинг охоти

Скриншот 4. Моніторинг охоти

Локалізація

Ще одна опція в режимі реального часу допомагає визначити, де тварина перебуває, і навіть простежити її маршрут (скриншот 5). Це дає змогу контролювати, наскільки комфортно почувається корова: «Ми бачимо, як довго тварина лежить у стійлі, скільки часу біля кормового столу їсть. Якщо занадто багато часу проводить стоячи, значить, їй некомфортно в стійлі і потрібно або змінити підстилку, або покласти мати — тобто рухатись у бік створення кращих умов». 

Скриншот 5. Визначення місця знаходження

Не гасити пожежі, а відвертати

«SMARTBOW дуже полегшує роботу: ми не гасимо пожежі, а не допускаємо їх, — ділиться досвідом головний ветлікар ферми. — Не уявляю, як працювати без системи моніторингу. Навіть якщо я не на фермі, програма надсилає на телефон сповіщення з номерами проблемних тварин. Як тільки приходжу на роботу, переглядаю охоту й румінацію, аналізую дані і, озброєний інформацією, йду займатись цими тваринами».

Як наголошує Артем, сьогодні в пріоритеті робота з відтворенням і румінацією з-поміж інших опцій, які пропонує система моніторингу: «Не буде відтворення — у стада не буде майбутнього, не буде отелення — не буде молока. Румінація — це здоров’я тварин, а вони, як бачимо, реагують навіть на зміну погоди».

За час використання SMARTBOW ми переконалися в економічній доцільності інвестиції. «Нам удається виявляти захворювання до появи клінічних ознак, завдяки цьому підвищилась  ефективність лікування, зменшились затрати на медикаменти та вибракування тварин. Найчастіше можна відвернути діареї та мастити, — підсумовує фахівець.

Також програма дає можливість відійти від схем синхронізації та спостерігати за твариною 24/7 і в оптимальні строки проводити ШО.

Якщо раніше частину корів запліднювали з використанням планової   гормональної синхронізації, то зараз відмовились від неї. Корів запліднюємо виключно по природній охоті. Для оцінки ефективності штучного запліднення використовуємо індекс тільності (pregnancy rate). Коли раніше він був у межах 20%, то за травень по коровах маємо показник 30%. Схеми синхронізації використовуємо з лікувальною метою на 3–5% корів. Найчастіше це тварини, що мали проблеми після отелення. Такий підхід заощаджує значні кошти, але при цьому маємо значно кращі результати».

Читайте більше корисної інформації в журналі «Молоко і ферма» № 4 (59) | Серпень, 2020 

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Залишайтеся в курсі останніх новин компанії "Молоко Вітчизни"

Ми повідомимо про останні події та нові пропозиції для вас

* надсилаючи дану форму, я надаю згоду на обробку моїх персональних даних.