Організація роботи в тижневому ритмі: завдання, протоколи, мотивація

У травневому номері журналу «Молоко і ферма» вийшла стаття генерального директора компанії «Молоко Вітчизни» Рошки Федора Георгійовича.


Він поділився з читачами своїм досвідом організації роботи на молочній фермі та секретами створення ефективної та злагодженої команди.

У товаристві лад — усяк тому радіє
Дурне безладдя лихо діє,
І діло, як на гріх,
Не діло — тільки сміх.

«Лебідь, щука і рак», Леонід Глібов

Спільна кінцева мета

Хто не знає цієї байки Леоніда Глібова? Головними героями могли б бути ветеринар, зоотехнік, агроном, інженер або власник — кожна молочна ферма має свої дійові особи і дуже прикро, якщо ситуація в господарстві складається, як у відомому алегоричному творі.

Як і в будь-якому колективі, у нашій команді теж трапляються суперечки чи непорозуміння, проте ми навчилися зводити їх до мінімуму. Яким чином? Найперше ми робимо так, щоб усі учасники виробничого процесу чітко розуміли кінцеву мету, і без гарної комунікації на всіх рівнях — від директора до рядового працівника — тут не обійтися.

Візьмімо вакцинацію тварин. Для чого вона потрібна? Тому що це чергове завдання у календарному плані ветлікаря чи для запобігання хворобі? Так, але не зовсім. Ми робимо щеплення головним чином для того, щоб отримати молоко. Про причини і наслідки безвідповідального підходу до вакцинації розповідаємо як на загальних зборах команди, так і під час бесід з окремими працівниками. Ще один приклад. Якщо тракторист роздав коровам корму менше норми, то відповідальний за годівлю обов’язково пояснить йому, як це позначиться на загальному виробництві молока і результатах роботи всієї ферми.

Наголошу: кожен працівник має знати, для чого виконується певна робота. Звісно, досягнення поставленої мети — це відповідальність директора або менеджера ферми, але обов’язково переконайтесь у тому, що кожен розуміє її й відчуває свою причетність до цього. Крім того, люди мають знати про обмеження/стримувальні фактори на шляху до мети. Тоді в них не виникатимуть нереалістичні очікування, що може призвести до скарг і невдоволення. До того ж, встановлюйте кожному співробітникові конкретні цілі. Це сприяє постійному вдосконаленню і зміцненню морального духу працівників.

Стандартні операційні процедури

IMG_3730

Середня молочна продуктивність на фермах США становить 40–45 кг молока на корову на добу, при цьому більшість працівників не мають повної середньої освіти. У чому секрет? Можна написати гарну інструкцію/протокол, а бажаного результату не отримати. Спробуймо розібратись. Раніше ми дуже деталізовано розписували інструкції, роздруковували і прикріплювали на інформаційну дошку, щоб співробітники читали. Працювало, але не дуже. З часом зрозумів, що інструкція чи протокол мають бути максимально простими, короткими і написані великими літерами. Менше непотрібних вказівок, а більше основних параметрів, наприклад: температура молозива, коли його потрібно випоїти, як поставити бирку, як звітувати тощо.

Досвід роботи на молочній фермі лише підтвердив цей висновок. Одного разу найняли працівника на посаду техніка штучного осіменіння. Як ведеться, добросовісно навчали, детально розповіли, як корови запліднюються, як працюють гормони і т.д. Витратили на це багато часу. Іншому просто показали, як осіменяти, який інвентар використовувати. Результати навчання були однакові, але в першому випадку довелося витратити значно більше часу й розповісти купу зайвої інформації.

Розробляйте прості протоколи. По можливості ілюструйте їх. Перш ніж писатимете черговий протокол, уявіть, що співробітники дуже зайняті і мають не більше трьох хвилин на його прочитання. Всю інформацію намагайтеся викласти на одній сторінці.

Організація роботи молочної ферми

Працювати легше, коли складний і комплексний процес розкласти на окремі, простіші частини  (автор Чижик С. В.).

Працівник має розуміти, за що відповідає, кому підпорядкований і як взаємодіяти з іншими членами колективу. В нашому разі це було надзвичайно важливо, адже потрібно було «синхронізувати» роботу трьох ферм.

Ми сформували єдиний інженерний відділ, який у заплановані дні відвідує виробничі майданчики. Один механік обслуговує трактори на трьох фермах. Маємо одну бригаду ветлікарів, які обслуговують молочну ферму за окремими протоколами. Наприклад, усі знають, що менеджер ферми щовівторка групує телиць, а ветеринари та технік ШО в цей час осіменяють чи вакцинують їх. Маємо один відділ комфорту тварин на три виробничі майданчики.

Графік роботи ортопедів у тижневому ритмі

Понеділок МТФ №1 
5-00, 8-00розчистка ратиць (120 дів лакт.)
8-00 сніданок
8-30, 9-30 копитні ванни для сухостою
9-30, 12-00 лікування проблемної групи
12-00 обід
12-30, 16-30 розчистка ратиць 120 днів лакт
16-30 прибирання робочого місця
Вівторок МТФ№1 (тиждень 1)
5-00, 8-00 розчиста (120 д.л. + запуск)
8-00 сніданок
9-00, 12-00розчистка ратиць (нетелів)
12-00 обід
12-00, 16-30 лікування (сухостійні)
16-30 прибирання робочого місця
Вівторок МТФ №1 (тиждень 2)
5-00, 9-00 розчитка ратиць (120 д.л.)
9-00, 12-00 лікування
13-00 16-00 розчистка ратиць (120д.л.)
Середа МТФ №3 (тиждень 1)
8-00, 12-30розчистка ратиць (запуск + нетелі)
12-30обід
13-00, 16-00 розчистка ратиць (120 днів лактації)
Середа МТФ №3 (тиждень2)
8-00, 12-30 розчистка ратиць (120днів лактації + лікування)
12-30обід
13-00, 16-00 розчистка ратиць (120 д.л. + лікування)
Четвер МТФ №2 (тиждень 1)
5-00, 8-00 розчистка ратиць (120 днів лактації)
8-00 лікування
12-00обід
13-00 розчистка ратиць 120д.л
Копія Четвер МТФ №2 (тиждень 2)
5-00, 9-00 розчистка ратиць (запуск + 120 д.л.)
9-00 розчистка ратиць (нетелі)
12-00обід
13-00розчистка ратиць 120д.л

Командна робота

Злагоджена робота команди — запорука успіху молочної ферми. Ветеринарний лікар бере участь у заготівлі кормів? Перевіряє якість скошеної люцерни в полі? Технік штучного осіменіння присутній під час проведення ветеринаром УЗ-діагностики? Так! Всі працівники ферми є членами однієї команди. Наша кінцева мета — отримати молоко. І якщо ветеринар перевіряє якість корму біля траншеї, це дуже добре, однак у цей час хтось має виконувати його роботу. Скласти графік потрібно заздалегідь.

Важливо підібрати завдання, яке підходить для працівника, а також згрупувати співробітників для певної роботи відповідно до їхніх здібностей.

Говорячи про колектив, хочеться процитувати Валерія Лобановського: «Мені не потрібна команда зірок. Мені потрібна команда – зірка». І справді, якщо в тебе згуртована команда, то буде зірковий результат. Якщо кожен на своєму місці білий і пухнастий, але робота незлагоджена, то результату не буде взагалі.

Що помітив, коли людина досягає високих результатів (у нашому випадку — це надій на корову), то мимоволі починає думати, що вже все знає, перестає рости у професійному відношенні. Зупинятися не можна.

Також раджу стежити за стосунками між співробітниками різних поколінь, особливо коли старші працівники мусять виконувати вказівки молодших. Вони  можуть опиратись і навіть зневажливо ставитися до колег. Переконайтеся, чи зможе молодий фахівець виконати поставлене завдання. В нас на підприємстві на перших порах особисто я чи хтось із помічників, у кого достатньо авторитету, виконуємо деякі завдання поряд із молодим колегою. По-іншому й бути не може. Інакше можете згаяти багато часу і нервів, втратите перспективного працівника і, зрештою, не досягнете мети.

Для нас команда на першому місці, бо це свого роду сім’я. Новий член колективу має жити за її правилами.

Усе починається з власника чи керівника компанії. Ми всі люди, і якщо до тебе ставляться, як до недолугого, то й працювати не хочеться, а коли власник тебе чує, розуміє і підтримує, то відповідно я так само ставлюсь до своїх підлеглих. Усе в житті взаємопов’язано.

Особливості Молочної ферми

IMG_3715

Кожна молочна ферма має свою специфіку, і її треба враховувати. У нас три молочні комплекси, і на кожному свої особливості. Наприклад, графік роботи працівників. Один із наших виробничих майданчиків знаходиться всього за 10 км від Сум. Щоб привабити містян працювати на молочній фермі, треба добре постаратись.

Необхідна кількість працівників, графіки, протоколи тощо — все це потребує розуміння особливостей кожного виробництва і має на них базуватись.

Дорогоцінний час

Не гайте час. Час — це гроші. На фермі його завжди не вистачає, бо хочеться встигнути більше. Як справляємося на наших фермах? На одній із них помітив, що ветеринарний лікар витрачає багато часу на дорогу від аптеки до корівника і загалом на пересування по фермі, деякі справи залишались на наступний день. Забезпечили ветлікаря транспортом (велосипедом!), після чого він став більше встигати за зміну. Ніби дріб’язок, а таких моментів, де можна оптимізувати роботу, на кожній фермі вистачає. 

Ми цінуємо час кожного співробітника, тому не проводимо, наприклад, щоденні ранкові чи вечірні наради. Керівники підрозділів зустрічаються в обідній час, за чашкою кави можемо обговорити, що слід зробити для кращого результату, або спланувати дії на наступний тиждень.

Пріоритетність завдань

У себе на підприємстві ми визначили, що головним процесом є доїння, навколо нього обертаються всі інші. Це означає, що час доїння лежить в основі організації робочого графіка. Звісно, це стосується ферм із безприв’язною системою утримання. Під графік доїння підлаштовуємо всі інші роботи на фермі: забезпечення комфорту тварин, ветеринарне обслуговування, годівлю тощо. При цьому основною метою є максимально нагодувати корову, щоб вона дала більше молока. Здавалося б, прості речі, але даються зовсім непросто — через практику, досвід, часом через помилки.

Оцінка, мотивація і добір кадрів

69756697_2396995600390962_7552406489130860544_o

Є чимало різних методів оцінки й мотивації працівників молочної ферми. Хтось застосовує бальну оцінку, відповідно до цього нараховується зарплата. Ми працюємо в тижневому ритмі, щодня починаємо о 4-й ранку, на кожен день розписано завдання, тому все просто: працівник отримує зарплату за виконувану роботу. Якщо він хоче отримати більше, має більше працювати. Треба навчити — навчимо. Досвідченіші працівники навчають менш досвідчених або новачків, кілька разів показують, як виконати поставлене завдання. Якщо людина не справляється, то шукаємо іншого кандидата.

Дуже прискіпливо ставимось до управлінців/менеджерів. Особливі вимоги до керівників ферм, вони мусять розуміти, як працює виробництво: хто, що, скільки, коли. Не наймаємо людей за чиєюсь рекомендацією, а проводимо співбесіди, анкетування. В господарстві більшість працівників віком близько 30 років.

Тісно співпрацюємо з Сумським аграрним університетом. На базі нашого господарства студенти проходять практику. Майбутні фахівці знайомляться з сучасним виробництвом, відточують практичні навички, а ми, зі свого боку, придивляємось до потенційних співробітників. На сьогодні маємо резерв молодих кадрів, яких запросимо на роботу.

Контроль і аналіз роботи

Можна розробити ідеальний план і поставити чіткі завдання, а от що відбуватиметься далі — то найважливіший момент. І щоб зрозуміти це, потрібен контроль. Наші підрозділи звітують про свою роботу щомісяця. Формальні відписки не приймаються.

Є відділи, де з цим простіше. Наприклад, у відділі закупівлі все зрозуміло:  план, закупівлі, витрати. Звіт заступника генерального директора з годівлі, комфорту та вирощування молодняка Юлії Руденко дещо складніший. Він включає розкладку запланованих і реальних витрат по трьох фермах. Обов’язково мають бути пояснення, чому, наприклад,  витратили більше/менше від наміченого: планували згодувати 100 т шроту, а тварини з’їли менше; планували його закупити по одній ціні, а вийшло дешевше чи, навпаки, дорожче. Звіт повинен бути чітким і правдивим. На основі інформації з підрозділів готується загальний звіт по фермі. Маючи такі дані, розумієш, як працювати далі, в якому напрямку рухатись і на що витрачати кошти. Це дуже допомагає у формуванні бюджету на наступний рік — розробляємо його в листопаді.  

Крім того, періодично керівники підрозділів контролюють якість виконання робіт підлеглими на місцях. Тож вони мають знати і розуміти всі процеси на ввірених їм ділянках виробництва.

Насамкінець, злагоджені дії в поєднанні з ІТ-технологіями, заряджена на результат команда, прагнення рости самому і розвивати компанію та країну, в якій ти живеш, — секрет успішності сучасної молочної ферми. Це не просто слова, вони мають стати вашим життям.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Залишайтеся в курсі останніх новин компанії "Молоко Вітчизни"

Ми повідомимо про останні події та нові пропозиції для вас

* надсилаючи дану форму, я надаю згоду на обробку моїх персональних даних.